V blízkosti penziónu

O obci Kostolná Ves

Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1332. Dominantou obce je kostol Narodenia Panny Márie, pôvodne zasvätený Božiemu telu. V blízkosti obce sa nachádza vodná nádrž Rudnianska priehrada s prítokom Belanka a odtokom Nitrica, ponúka bohaté možnosti na rekreáciu, vodné športy a rybolov. V okolí obce je kúpelné mesto Bojnice . Obec je obkolesená príjemnou scenériou Strážovských vrchov, ktoré sú vhodné na turistiku či cykloturistiku.

O obci Nitrianske Rudno

Prvá písomná zmienka o obci Nitrianské Rudno je z roku 1275. Pôvodne patrila Diviackovcom, v 16. storočí Ulfalušiovcom a neskôr tu pochádzajúcim Rudnaiovcom. Miestni obyvatelia sa zaoberali predovšetkým poľnohospodárstvom. Svedčí o tom aj jedna časť obecného znaku. V dolnej polovici pečatného poľa z r. 1858 je totiž vyrytá pažiť, na ktorú je postavený snop, čerieslo a lemeš. V hornej polovici pečatného poľa je opäť pruh, ktorý treba tiež považovať za pažiť. Na nej sú tri kopce. Z dvoch krajných vyrastá košatý strom, prostredný kopec preskakuje jeleň.

Vodná nádrž Nitrianske Rudno

Nitrianske Rudno je vodná nádrž na strednom Slovensku v prievidzskom okrese na hornom toku rieky Nitrica. Nachádza sa v Rudnianskej kotline neďaleko obce Nitrianske Rudno. Vodná nádrž bola postavená v roku 1951. Vodná plocha má rozlohu 0,96 km2, max. dĺžku 1,46 km, max. šírku 0,6 km, max. hĺbku 13,5 m. Slúži hlavne na kúpanie, jachting, rybolov a vodné športy. Pri nádrži je reštaurácia, turistická ubytovňa, chatová osada a autokemping.

Bojnice a jeho atrakcie

Bojnický zámok

Bojnický zámok je národnou kultúrnou pamiatkou a zároveň sídlom múzea. Patrí medzi najkrajšie pamiatkové objekty na Slovensku a vyhľadávajú ho návštevníci z celého sveta. Bojnický zámok je jedným z najstarších a najvýznamnejších slovenských hradov. Stojí na travertínovej kope nad mestom. Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského opátstva. V tomto latinsky písanom dokumente potvrdzuje kráľ Koloman majetky benediktínskeho kláštora sv. Hypolita na území Hornej Nitry.
Východiskovým bodom pri zariaďovaní jednotlivých objektov kaštieľov i palácov bola snaha grófa Pálffyho vytvoriť jednotný slohový celok exteriéru i interiéru. Z toho pohľadu patrí prvenstvo zámku v Bojniciach, ktorý dal gróf prestavať podľa vzoru francúzskych gotických zámkov v údolí rieky Loire. Hlavným architektom prestavby bol bratislavský architekt Jozef Hubert. Realizáciou interiérových prác v duchu tirolskej gotiky poveril gróf Pálffy innsbruckú firmu Gebrüder Colli. Rozsiahla neogotická prestavba sa uskutočnila v priebehu rokov 1889 – 1910 a zmenila hrad na čarokrásny zámok. Gróf Pálffy sa jej úplného dokončenia nedožil, pretože zomrel vo Viedni 2. júna 1908.

Kúpele Bojnice

Kúpele Bojnice v srdci Slovenska sú pokojným miestom, ktoré svojou polohou, klímou a zložením termálnych vôd vytvárajú ideálne podmienky pre liečebné procesy, regeneráciu a oddych svojich hostí. Ležia v Hornonitrianskej kotline, na východnom úpätí Malej Magury vo výške 297 metrov nad morom. Z troch strán sú chránené pohoriami s bohatými listnatými a ihličnatými lesmi, preto majú priaznivé klimatické podmienky s priemernou ročnou teplotou vzduchu 9 oC a 2000 slnečných hodín v roku. Kto je unavený dennou hektikou žitia a hľadá odpočinok pre telo a dušu, nájde tu to pravé. Termálne pramene a pôvabná príroda tu tvoria už po stáročia harmóniu.

Zoo Bojnice

Zoologická záhrada Bojnice vznikla dna 28. decembra 1954. Po vzore mnohých zoologických záhrad v Čechách a vo svete tak vznikla od 1. januára 1955 aj prvá zoologická záhrada na Slovensku, s tým, že pre verejnosť bola otvorená 1. apríla 1955. Momentálne najkrajšia a najväčšia ZOO na Slovensku s rozlohou 42 ha.

Múzeum praveku

Bojnice sú považované za klenot pravekých dejín, najvzácnejšiu lokalitu sídla neandertálskeho pračloveka na území Slovenska.
Múzeum praveku, ktoré sa nachádza na pôvodnom mieste, ktoré v praveku neandertálci osídlili (areál travertínovej Prepoštskej jaskyne), približuje zaujímavou formou ich život: aké kamenné nástroje si dokázali vyrobiť, čo jedli, aké lovili zvieratá, čo si obliekali, ako si delili v pravekej tlupe prácu, aby prežili…

Sokoliari Aquilla

Vystúpenie sokoliarov s dravcami 15 minútový program kde Vám predstavíme lety Myšiaka,Kańúra okrúhlochvostého, Plamienky driemavej, Výra Skalného Kondora morkovitého a Orla Skalného. Predstavenie robíme v dobových kostýmoch z veľkej moravy s historickou hudbou.

Lipa Kráľa Mateja

Lipa kráľa Mateja rastie v zámockom parku v Bojniciach a je majetkom Slovenského národného múzea – Múzea Bojnice. Podľa povesti zasadil túto lipu Matúš Čák Trenčiansky v roku 1301, keď zomrel posledný kráľ z rodu Arpádovcov Ondrej III. V čase svojho vrcholu mala koruna stromu priemer približne 36 metrov, konáre siahali do výšky 28 metrov a obvod kmeňa bol 12 metrov. Pod stromom sa konávali rôzne posedenia. Kráľ Matej Korvín (1458 – 1490), o ktorom je známe, že rád pobýval v Bojniciach, usporadúval pod lipou veľké hostiny a porady. O jeho vzťahu k lipe svedčia aj zachované kráľovské listiny datované v Bojniciach. Vďaka týmto faktom sa stala známou ako Lipa kráľa Mateja.

Hornonitriansky banský skanzen

Prehliadkovou Banského skanzenu nachádzajúceho sa neďaleko mesta Prievidza má návštevník možnosť vžiť sa do pocitov baníka so všetkým, čo k tejto profesii patrí. Cieľom prehliadkovej trasy Banského skanzenu je poskytnúť návštevníkovi zážitok z prežitia rovnakej cesty, akú denne zažívajú baníci pri svojej práci. Prehliadková trasa začína na povrchu, pokračuje jazdou banským vláčikom v dĺžke 2 312 metrov do hnedouhoľnej bane. Prehliadku banského skanzenu možno považovať za určitú formu vzdelávania, rozšírenia obzoru, pohľadu na banícky stav a neposlednej miere aj za jednu z možností využitia voľného času v regióne.

Bojnická výhliadka

Nad vrcholovou kaplnkou Sedembolestnej Panny Márie, ktorá je poslednou zástavkou Kalvárie, je novovybudovaná rozhľadňa s nádherným výhľadom. Návštevníkom sa naskytne pohľad na mestá Bojnice a Prievidza s okolitými dedinami s dominantou bojnického zámku. V pozadí možno vidieť pohoria Vtáčnik a Malá Fatra. Prístup na vyhliadku je možný pešo približne 40 minút z Bojníc (smer Nitrianske Rudno). Trasa je spoločná s výstupom na Kalváriu. Následne od kaplnky Sedembolestnej Panny Márie, trasa pokračuje rovno a napojí sa na hlavný chodník k vyhliadke. K vyhliadke je možné sa dostať aj chodníkom od salaša Vigľaš a chodníkom, ktorý začína pri Autocampingu Bojnice.

Mystérium Bojnice

Mysterium v Bojniciach je zábavná logická hra pre širokú skupinu ľudí rôzneho veku. Podstatou je tematicky zariadená miestnosť s hádankami a tajnými skrýšami, ktoré účastníci hry postupne nachádzajú a riešia. Na vylúštenie záhady miestnosti majú hodinu. Objavenie kľúčov k tajným skrinkám, pochopenie symbolov a odvaha v rozhodovaní sú podmienky pre otvorenie východu, a tak zdolanie hry.Momentálne si môžete užiť dve hry „Alchymista“ a „Rád modrej ruže“. Aby aj zážitok z hry Rád modrej ruže stál za to, je účasť podmienená odohraním prvej hry Alchymista.

Segway tour na kolesách

Segway jazdí mestom už niekoľko rokov. Za uplynulé obdobie sa podarilo vylepšiť kvalitu služieb. Segway-e sú najlepším spôsobom ako spoznávať mesto: sú pohodlné, jednoducho sa ovládajú a hlavne sú zábavné. Tím tvoria zodpovední mladí ľudia, ktorí sa veľmi radi rozprávajú, poznajú každú uličku v meste a ponúknu Vám všetky potrebné informácie pre Váš nezabudnuteľný pobyt. Segway prehliadky pozostávajú väčšinou z maximálne 10 ľudí. Okrem prehliadok mesta ponúkju aj animačné programy a teambuildingové aktivity pre firmy, prípadne realizáciu súkromných akcií.

Farský kostol sv. Martina biskupa z Tours, Bojnice

Dejiny bojnickej farnosti majú približne 1.000 rokov – siahajú do 11. storočia, kedy tu už stál románsky kostol. Prvá písomná zmienka o kostole je z roku 1224. Dnešný kostol Svätého Martina biskupa z Tours patrí k najstarším sakrálnym pamiatkam regiónu Horná Nitra, po Bojnickom zámku je druhou najvýznamnejšou dominantou mesta. Pochádza zo 14. storočia – bol postavený v rokoch 1370-1380 v štýle gotiky a neskôr najmä barokovo upravený. Dnes tvorí cirkevný areál kostol, 2 kaplnky: sv. Jána Nepomuckého a sv. Michala archanjela, fara a Rajská záhrada s košatými lipami.

Vzdialenejšie miesta na trávenie voľného času

Termálne kúpalisko Chalmová

Termálne kúpalisko Chalmová. Je najväčším lákadlom pre turistov – obce Bystričany. Nachádza sa 20 km od okresného mesta Prievidza a 15 km od mesta Partizánske. Termálna horúca voda sa v tejto oblasti nachádza od nepamäti. Prvá obrazová správa je z roku 1923, kedy bol vybudovaný prvý drevený zakrytý bazén a v roku 1927 sa po prvýkrát vyberalo vstupné 2 Kčs.

Kúpalisko je situované v peknom tichom prostredí priamo pod Drieňovým vrchom pohoria Strážovská vrchovina. Termálne pramene s teplotou vody od 25°C do 34°C sa nachádzajú na viacerých miestach v areáli kúpaliska. Okrem prameňov sú vybudované tri vrty s hĺbkou od 150 do 217 m a teplotami vody od 31°C do 42°C. Z týchto zdrojov sú plnené všetky bazény termálneho kúpaliska. Zaujímavosťou sú dva kryté regeneračné bazény s celoročnou prevádzkou, postavené priamo na termálnych prameňoch. Teplá termálna voda do nich vyviera priamo z prameňov na dne bazénu. Teplota vody v bazénoch sa pohybuje 32 – 34 °C a 37 – 40°C a reguluje sa vodou z vrtov.

Rázovitá obec Čičmany

Čičmany – skanzen Rázovitá obec leží v kotline Strážovských vrchov, takmer pri prameni rieky Rajčianky. Je najvyššie položenou obcou v Žilinskom okrese. Prvé zmienky o obci pochádzajú z roku 1272. Obec je známa starobylou a unikátnou architektúrou – maľovanými zrubovými drevenicami. Pre ich záchranu bola dolná časť obce v r. 1977 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Obec je zaujímavá aj ľudovým krojom a výšivkami z geometrickou ornamentikou. V obci je národopisná expozícia, kaštieľ a kostol. Obec má vlastný erb, ktorý bol vytvorený po roku 1990 a nemá historický pôvod. Znázorňuje sv. Helenu, ktorej legenda pripisuje nájdenie sv. Kríža a nástrojov Kristovho umučenia na Golgote. Tejto udalosti je zasvätený práve miestny kostol. Z obce pochádza hudobný skladateľ a muzikológ prof. PhDr. Jozef Kresánek, DrSc., akad. maliarka Matilda Čechová a ľudový rezbár Vít Pieš, ktorých významná časť tvorby je venovaná rodnej obci. Dnes v obci žije z pôvodných asi 1500 obyvateľov len asi 250.

Jazda na koni – Monty ranč

Pozývame Vás do rázovitej podhorskej obce Vyšehradné, časť Nitrianske Pravno. Obec leží na strednom Slovensku v okrese Prievidza, na hranici dvoch územných oblastí Hornej Nitry a Turca. Patrí medzi historicky najcennejšie lokality Prievidzského okresu. Nachádza sa 16 km severne od Bojníc a 11 km západne od Turčianskych Teplíc. Na sever sa rozlieha prekrásna prírodná scenéria Malej Fatry. Územie predstavuje časť zachovalých lesných spoločenstiev a je mimoriadne bohaté na výskyt chránených, vzácnych a charakteristických druhov fauny a flóry. Na našich jazdách nie je problémom stretnúť jeleniu, či srnčiu zver ba i medveďa hnedého.

Jazdecký klub Mitani Kocúrany

Jazdecký klub Mitani sa nachádza v krásnej prírode v dedinke Kocúrany neďaleko mesta Bojnice. Klub ponúka kurzy jazdenia pre začiatočníkov pod vedením skúsených lektorov, jazdenie v jazdiarni pre pokročilých, vozenie detí i dospelých na koňoch alebo aj vychádzkové jazdy prírodou Hornej Nitry a do okolia Bojníc. Je to vynikajúce miesto pre rodiny s deťmi na prežitie pekného popoludnia v krásnej prírode s možnosťou jazdy na koňoch.

Vondý svet Sebedražie

Objavte čistú energiu prírody ukrytú vo vode, kameni a dreve u nás vo Vodnom svete v Sebedraží pri Prievidzi. Náš rekreačno-oddychový areál ponúka celej vašej rodine, priateľom a známym možnosť stráviť príjemné chvíle v jedinečnom prírodnom prostredí, ochutnať čerstvé pečené pstruhy, zachytať si ryby aj bez rybárskeho povolenia, posedieť si pri ohni v megalitickom ohnisku, navštíviť jedinečnú račiu farmu so školou v prírode, zahrať si minigolf i skutočný golf na zelenej tráve, navštíviť pirátsku loď s občerstvením, vidieť originálne kamenné a drevené diela popredných slovenských umelcov v galérii pod holým nebom a veľa ďalších zaujímavých atrakcií počas celej sezóny každý rok od 1. mája až do 31. októbra.

Výhliadkové lety

Aké to je? Samotárske, pokojné, alebo úžasne skupinovo súťaživé. Môžete sa ticho unášať okolím, užívať si oblohu a krajinu pod sebou, zdieľať termické stúpavé prúdy s priateľmi. Môžete stúpať do výšok nad oblaky, kde je vzduch krištáľovo čistý alebo krúžiť nad svahom ako vták. Pre rôznych ľudí lietanie znamená veľa rôznych vecí. Niektorí obľubujú pokojné lietanie v okolí letiska, iní milujú výzvy a lietajú prelety ponad krajinou dlhé aj niekoľko sto kilometrov, alebo vyhľadávajú vzrušenie z adrenalínového akrobatického lietania. Ak sa opýtate 20 ľudí, čo pre nich znamená lietnie, očakávajte 20 rôznych odpovedí. Každá z nich bude ale určite naplnené slovami zábava, sloboda, výzva, dobrodružstvo, impozantne nádherná oddychová činnosť.

Tandemový zoskok padákom nad mestom Prievidza

Na rozdiel od iných športových letísk na Slovensku, ktoré sa väčšinou nachádzajú na perifériách miest a obcí, naše letisko je situované v prekrásnej Hornonitrianskej kotline medzi Prievidzou a Bojnicami s jedinečným výhľadom na Bojnický zámok. Do centra Bojníc, ktoré sú jedným z najnavštevovanejších turistických centier na Slovensku, sa dostanete pešo za 15 minút. Tu môžete navštíviť už spomínaný Bojnický zámok s jeho atrakciami. Ďalej máte možnosť vidieť najväčšiu zoologickú záhradu v SR, zúčastniť sa vystúpenia skupiny historického šermu a sokoliarov na ich stálej scéne. Prípadne môžete navštíviť termálne kúpalisko Čajka alebo Kúpele Bojnice. V okolí Bojníc je množstvo cykloturistických a turistických trás. Odporúčame návštevu Banského skanzenu Baňa Cigeľ, kde môžete sfárať do podzemia. To samozrejme zďaleka nie je všetko, možností je oveľa viac.

Golf Club Scotland

Objavte s nami golfovú hru pre celú rodinu. Nájdete nás v príjemnom podhorskom prostredí v Sebedraží pri Prievidzi. Ponúkame golfové tréningové centrum so 6-jamkovou akadémiou, chipping a putting green, veľký tvarovaný 18-jamkový High Tatra putting green a od septembra 2015 aj nové 9-jamkové horské golfové ihrisko s prvkami škótskeho golfu. Na celej devine nájdete napríklad
dve typické hlboké škótske pieskové prekážky – bankre, pri jamkách č.5 a 9.

Minigolf Prievidza

Novovybudovaný minigolfový areál v mestskom parku v Prievidzi. Prístup autom od športovej haly smerom na letisko – Riečna ulica. Prístup pešo chodníkom od ZŠ Sama Chalupku alebo chodníkom od Bojníc. Miniaturgolfové ihrisko existuje už od roku 1974 a nachádza sa na bojnickej strane, vpravo od toku rieky Nitry. Mostíkom je prepojené s novovybudovaným areálom, v ktorom
sa nachádzajú dve nové ihriská – minigolfové filcové a eternitové miniaturgolfové. Súčasťou je aj veľmí príjemné, útulné nefajčiarske bistro Golfík s krbom a plazmovou obrazovkou. Šarmantná a ochotná obsluha. Vhodné na usporiadanie spoločenských, firemných alebo rodinných akcií.

Pohorie a vrch Magura – turistický výstup na vrchol

Je najvyšší vrch Malej Magury, geomorfologického podcelku Strážovských vrchov. s výškou 1 141,3 m n. m. Nachádza sa v okrese Prievidza a najbližšími obcami sú Nevidzany, Poruba a Chvojnica.

Vodná nádrž Kanianka a obec Kanianka

Obec Kanianka je vhodné miesto aj pre rekreáciu a turistiku. Leží na juh od Poruby a na západ od Bojníc. Je to najväčšia dedina Hornonitrianskej kotliny. Je známa pre svoju vodnú nádrž určenú pre športové rybárčenie a vodné športy.

Obec Poruba

Obec Poruba leží v Hornonitrianskej kotline severozápadne od mesta Prievidza. Najvýznamnejšou pamiatkou je gotický Kostol sv. Mikuláša zo 14. storočia. Nad obcou sa nachádza lyžiarsky vlek, ktorý v zime ponúka miesto na aktívne športovanie.

Obec a vodná nádrž Nedožery Brezany

Obec sa nachádza v Hornonitrianskej kotline, približne 5 km severne od Prievidze. Dominantou obce je rímskokatolícky kostol z roku 1939, spojený so starším gotickým kostolom (1409). Zaujímavosťou je aj vodná plocha určená na športové vyžitie.

Kľak – pohorie a vrch ako turistický výstup

Kľak je výrazný hôľnato-skalnatý vrchol na hlavnom hrebeni južnej časti Lúčanskej Malej Fatry. Je vhodným miestom na turistiku a zimné športy. Skiarena Fačkovské sedlo je rajom pre milovníkov zimných športov a adrenalínu.

Pohorie Vtáčnik

Vtáčnik je výrazný bralnatý vrchol na hlavnom hrebeni rovnomenného pohoria. Nachádza sa v centrálnej časti pohoria, na hranici Trenčianskeho a Banskobystrického kraja i okresov Prievidza a Žarnovica. Ponúka krásne turistické zážitky a výhľad až smerom na pohorie Tatry.